BAHARATLARIN FAYDALARI

BAHARATLARIN FAYDALARI

IMG_6660

BAHARATLARIN FAYDALARI  

Baharatlar tat verici olarak kullanıldığı gibi şifa kaynağı olarakta günümüzde kullanılmaktadir.

Baharatların faydaları ;

Zencefil bulantıya iyi gelen zencefilin migren ağrılarını azalttığı, kan şekerini dengelediği ve kronik hastalıklardan korunmada etkili olduğu ispatlanmıştır. Kemoterapi ve gebelikten kaynaklanan bulantıları önler. migren ağrıları azaltır. Magnezyum açısından da zengindir.  Kanser, diyabet ve kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklardan korunmada cok etkili mucizevi  bir baharattır. Laboratuvar testlerinde kanser kök hücrelerini öldürdüğü bile bulunmuştur. Taze zencefili rendeleyerek veya toz formunu 1 çay kasigi olcusunde dilediğiniz besinlerin içinde veya cayini demleyerek tüketebilirsiniz

Zerdeçal ;  Körinin ana maddesi olan ve zerdeçalın içinde de bulunan curcumin adlı maddenin kanserle savaşmada faydaları bulunmuştur. Zerdeçal tümörlerin büyümesini, engeller. Curcuminin prostat kanseri oluşumunu önler. Faydalı etkilerini artırmak için, zerdeçalı karabiber ile beraber kullanın.

Karanfil kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olduğu gibi içerdiği manganez sayesinde doku ve kemik yapımında etkilidir..

Kekik koesterol düzeyini düşürmede etkilidir, üt solunum hastalıklarında tedavi edicidir , stres ve uykusuzluğa iyi gelir.

Baharatların faydaları

Tarçın kan şekerini dengeler, kemikler için iyi bir kalsiyum kaynağıdır, içerdiği antioksidanlar yüzünden cildin dostudur. Tarçın tip 2 diyabette kan şekerini %10’a kadar düşürebilir. Tatlıların, meyvelerin ve sütün üzerine serpilebilerek günlük hayatta sık sık kullanılabilir.  .

Kırmız biber kan dolaşımını hızlandırarak vücut ısısını artırır, hazmı kolaylaştırır, soğuk algınlığına karşı koruyucudur.

Kimyon tam bir demir deposudur kansızlığa iyi gelir, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, saç sağlığının korunmasında etkilidir, E vitamin içeriği sayesinde cilde iyi gelir.

Baharatların faydaları  çok fazladır. Yemeklere lezzet katmak için, bol yağ koymak yerine bol baharat  koyabilirsiniz.

Diyetisyen Nurdan Çeliktaş


No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

<