ÇÖLYAK HASTALIĞI ve GLUTENSİZ DİYET

ÇÖLYAK HASTALIĞI ve GLUTENSİZ DİYET

ÇÖLYAK ve GLUTENSİZ DİYET

Çölyak hastalığı ve gluten hassasiyeti olan kişilerin beslenmesin de  dikkat etmesi gerekenler :

Çölyak hastalığı, bazı tahıllar ve tanelerinde bulunan glutenin emiliminde  problem olması ve bunun sonucu olarak ince bağırsakların yapısının bozulduğu bir hastalıktır. Bağışıklık sistemiyle ilgili bir hastalıktır. Bireylerin vücutlarında gluten tükettikten sonra bağışıklık tepkisi olarak oluşan antikorların, ince bağırsakların iç yüzeyindeki emilim için gerek olan yapılara zarar vermesiyle oluşur. Bu yapıların bozulması emilim bozukluğuna ve ardından gelen bazı rahatsızlıklara neden olur. Teşhis konulması önlem alınması oldukça önemlidir.

Çölyak Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

  • Şiddetli diyare (ishal)
  • Yağlı dışkıyla gözüken kabızlık
  • Karın ağrısı
  • Rahatsız edicek kadar var olan gaz problemleri ve şişkinlik
  • Demir eksikliği anemisi
  • Kendini sürekli yorgun hissetme
  • Ani kilo kayıpları
  • Vücudun su toplaması (ödem)

Çölyak Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir ?

Kolonoskopi yöntemiyle ince bağırsaklardan alınan biyopsi sonucuna bakılarak ve bir süre hasta takip edilerek teşhis konulabilir. Ancak birkaç kez biyopsi alınması gerekebilir. Biyopsinin sonucuna göre çölyak tanısı konabilir ancak bazı bireylerde de daha hafif belirtiler gösteren ve kanda antikorlara bakılarak tespit edilebilen gluten duyarlılığı diye adlandırılan bir rahatsızlıkta vardır.

Çölyak Hastalığı Tedavi Nasıl Olmalıdır ?

         Tek tedavi hayat boyu süren glutensiz diyet uygulamaktır. Glutensiz diyette, buğday, arpa, çavdar ve bira mayası ve bu gıdaların türevlerinden uzak durmak gerekir. Bu gıdaların yerine geçebilecek; badem unu, pirinç unu, karabuğday, kuru baklagiller, mısır, mısır unu, soya unu kullanılabilir. Ancak yulaf gluten içermediği halde tüketilmemelidir. Meyve, sebzeler, süt ve süt ürünleri, et ve ürünleri glüten içermez rahatlıkla diyetinizde kullanabilirsiniz. Yiyeceğiniz hazır ürünlerin etiketlerini okumayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Günümüzde gluten içeren besinlerde ‘gluten içerir’ ibaresi mutlaka bulunur. Bunların dışında kullandığınız kozmetik ürünlerinde ve ilaçlarda glüten içerebilmektedir. Bunları da göz ardı etmemek gerekir.

Gluten Hassasiyeti : Çölyak tanısı tam anlamı ile konmayan gluten hassasiyeti tespit edilen bireylerde ise bu kadar katı ve uzun süren diyetlere gerek kalmayabilir. 3 veya 6 ay süreyle bunları diyetten çıkarmak ve daha sonra yavaş yavaş ekleyerek ve gözlemleyerek devam edilebilir. Herkeste aynı tepkileri göstermediği için kişinin kendini ve tolerasyonunu kendinin belirlemesi gerekir.

Diyetisyen Başak Gazdağ

Slimming Center & Endorfin Estetik ve Yaşam Merkezi  – Ataşehir


No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

<