DİYETİSYEN

DİYETİSYEN

DİYETİSYEN

Ayda kaç kilo vermeliyim ?

Diyetisyen : Genelde kilo fazlası  olan ve zayıflamak isteyen kişiler, çok hızlı örneğin  ayda 8- 10 kilo  vermek isterler. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ayda 3 veya  4 kilo kaybını doğru ve sağlıklı buluyor. Haftada 1 kilo veya 700 gram kilo vermek sağlıklıdır. Hızlı kilo veren kişilerde fiziksel ve ruhsal sağlık sorunları  da ortaya çıkabilir. Vücut hızlı kilo kaybettiğin de bu durumu kabullenemez ve tekrar hızla geri almak ister.

Zayıflamak için her gün sadece proteinli besin mi yemeliyim ?

Diyetisyen : Bu doğru ve sağlıklı değildir. Çünkü doğru beslenme dengeli olmalıdır. Besinler 5 grupta toplanır. Et, sebze, meyve, ekmek, süt, gruplarıdır. Eğer siz bu 5 grubun hepsini tüketmezseniz, vücudunuzun sağlığı için ihtiyacı olan, vitaminlerden  ve minerallerden vücut yoksun kalır. Bu durum uzun vadede sağlık sorunlarına sebep olur.  Ayrıca tek çeşit hep protein ağırlıklı yiyerek kilo verme bir süre sonra kişide o besin gurubuna karşı bir bıkkınlık yaratır. Böyle bir beslenme tarzı uzun vadede sürdürülemez.

Günde sadece 2 öğün yiyorum,  çok yavaş kilo veriyorum. Neden ?

Diyetisyen : Bunun sebebi günde sadece 2 öğün yiyerek  vücudunuzu çok aç bırakıyorsunuz.

Vücudunuz kıtlık olduğunu düşünerek, metabolizma hızını yavaşlatır ve ona verdiğiniz kadar çalışıp yakmaya başlar. Vücudun metabolizma hızının çalışabilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır. Bu durum uzun vadede metabolizma hızınızın yavaşlamasına sebep olur. Sonrasında hep az da yeseniz de vücudunuz yediğini  depo etmeye başlar.  Ayrıca gün boyu aç gezerseniz, akşam yemeğinde 2 kat fazla yemek yiyerek doygunluk duygusuna erişebilirsiniz.

Zayıflamak için hep kepekli ekmek yemek zorunda mıyım ?

Diyetisyen : Beyaz ekmekle, kepekli ekmeklerin kalori değerleri aynıdır.  Tam buğday, yulaflı, çavdarlı  gibi rafine edilmemiş, kepekli ekmekler sağlıklıdır.  İçeriklerin de B vitamini vardır. Sindirim sistemini yani bağırsakları çalıştırırlar.  Kan şekerini dengelerler. Kabızlık sorunu yaşamanızı önlerler. Zayıflamak isteyenler için de en önemli etkisi beyaz ekmeğe göre çok daha uzun süre tok tutarlar.  Sağlıklı beslenmek için, yemeklerin yanında kepekli ekmek tüketmelisiniz.

Protein dietleri zararlı mıdır ?

Diyetisyen : Evet. Gün boyu sadece protein yiyerek beslenirseniz, hayvansal besinlerin  doymuş yağ oranları yüksektir ve uzun vadede kalp ve damar hastalıkları açısından riskli olur. Ayrıca proteinlerin sindirimi sırasında ortaya çıkan artıklar, böbrek rahatsızlığına  da sebep olabilir.

Zayıflama Proglamları – Online diyet – Online Zayıflama


Related Articles

DİYET NASIL OLMALI

DİYET NASIL OLMALI ARA ÖĞÜN : Doğru, sağlıklı beslenme ve kilo korumda 3 ana öğün ve aralarda da  3 ara

Diyet yemek tarifleri – Tavuklu Ispanak Çorbası

DİYET YEMEK TARİFLERİ Tavuklu Ispanak Çorbası ( 4 Porsiyon ) 1 Porsiyon : 150 Kalori 200 gr. tavuk göğsü 1

DÜŞÜK KALORİLİ İÇECEK

  DÜŞÜK KALORİLİ İÇECEK Karpuz Slush   4 dilim karpuz ( 4 su bardağı kadar doğranmış karpuz ) 12 orta

2 comments

Write a comment
 1. Şule Uzunyol
  Şule Uzunyol 25 Mayıs, 2015, 21:30

  Dukan diyeti ve Karatay diyeti gün boyu sadece protein öneriyor. Ama benim yüksek kolesterolüm var, bu diyetler çok zararlı değil mi ?

  Reply this comment
 2. Diyetisyen Nurdan Çeliktaş
  Diyetisyen Nurdan Çeliktaş 7 Ekim, 2015, 13:40

  Bu tür diyetler kan yağlarını ve üre , ürik asit gibi bazı değerlerin yükselmesine sebep olabilir. Bu tür diyetleri önermiyoruz.

  Reply this comment

Write a Comment


Warning: Illegal string offset 'rules' in /home/aylikdiyet/public_html/wp-content/themes/quadrum-theme/functions/filters.php on line 235

Warning: Illegal string offset 'rules' in /home/aylikdiyet/public_html/wp-content/themes/quadrum-theme/functions/filters.php on line 238
<