GUT HASTALIĞI VE BESLENME

GUT HASTALIĞI VE BESLENME

Gut hastalığı ve beslenme

Gut hastalığı ve beslenme ; Romatizmal bir hastalık olan gut, kanda ürik asit yüksekliği ile tanısı konabilen ve genellikle ayak başparmağındaki iltihapla başlayan bir hastalıktır. Yiyeceklerle aldığımız pürin maddesinin vücuttan atılması için dönüştüğü ürik asidin atılmasında bir sorun yaşandığında kanda ürik asit düzeyi artar ve bununla beraber eklemlerde biriken ürik asit iltihaplanmaya sebep olur. Ciddi eklem ağrılarına neden olan gut hastalığı genellikle 40-65 yaşları arasında ortaya çıkar ve erkeklerde daha sık görülür. Kadınlarda ise post menopoz döneminde daha sık rastlanır.

Şeker hastalığı, yüksek tansiyon problemleri ve aşırı kilo bu, hastalığı tetikleyen etmenlerdir. Yapılan araştırmalar sonucu beslenmenin hastalığı tetiklemesi sonucuna varılmamıştır ancak hastalığın varlığında beslenmenin rolü büyüktür.

Hastalık ataklar halinde devam eder. En ağrılısı ilk ataktır. Tedavi sonrasında şişlikler ve ağrılar azalır ve kan ürik asit düzeyi kontrol altında tutularak atak oluşumu azaltılabilir. Kontrol altına alınmayan hastalık ilerleyen dönemlerde böbreklerde ciddi hasarlar oluşturabilir. Tanısının konması için kan ürik asit düzeyi tek başına hastalığın kesin tanısını koymaya yeterli değildir. Eklemlerde şişkinlikleri film ile tespit etmek ve eklemlerden sıvı alarak ürik asit kiristallerinin var olup olmadığına bakılır.

Kan ürik asitini olması gereken sınırlar arasında tutmak ve eklemlerde kristalleşmeyi engellemek için beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Doktorunuzca uygun görülen ilaç tedavisinin yanı sıra beslenme dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;

Gut hastalığı ve beslenme

  • Alkolden mümkün olduğu kadar uzak durmalısınız. Özellikle bira içeriğindeki yüksek pürin içeriği nedeni ile tüketilmemelidir.
  • Kabuklu deniz ürünleri, sakatatlar, küçük av hayvanı etleri ve şarküteri ürünlerini tercih etmeyiniz.
  • Aşırı yağlı et ve süt ürünlerinden ve kızartma işlemi uygulanmış gıdalardan uzak durun.
  • Bitkisel kaynaklı gıdaların atakları arttırıcı etkisi olmadığı araştırmalarda ortaya çıkmıştır ancak yine de dikkat etmekte fayda faydır. Özellikle ıspanak, karnabahar, mantar, kuşkonmaz, bezelye yüksek oranda pürin içerir. Çok sık tercih edilmemelidir.
  • Et grubu yiyecekler günlük 2 köfte kadarla sınırlı tutulmalıdır.
  • Kuru baklagiller haftada en fazla 1 gün 6 yemek kaşığı kadar tüketilebilir.
  • Bulgur ve esmer ekmeğin pürin içeriği yüksek olduğundan mümkün olduğu kadar seyrek tüketilmelidir. Ancak kilo kontrolünü sağlamak adına bunların yerine tüketeceğiniz beyaz ekmek ve pirincin miktarına dikkat etmelisiniz.
  • Günlük olarak tüketeceğiniz su miktarı çok önemlidir. En az 2-2.5 litre olmalıdır.

Genel olarak her hastalıkla bağlantısı olduğu için kilo fazlalıkları hastalığın riskini ve seyrini arttırmaktadır.

Gut hastalığı ve beslenme , sağlıklı ve dengeli beslenmeyi prensip haline getirmek ve pürin içeriği yüksek olan besin gruplarını aynı gün tüketmemeye dikkat etmek gerekir.

Slimming Center & Endorfin Estetik ve Yaşam Merkezi  


No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

<