İNSÜLİN DİRENCİ

İNSÜLİN DİRENCİ

İnsülin direnci

İnsülin Direnciyle Mücadele Etmenin Yolları

İnsülin, pankreas bezinden kan şekeri seviyesiyle doğru orantıda salgılanan bir hormondur. Birincil amacı kan şekeri seviyesini normal düzeylere düşürmek ve enerji sağlamak için şekerin taşınmasını sağlamaktır. İkincil görevi ise fazla tüketilen şekerin yağ olarak depolanmasını sağlamaktadır. Bu sebeplerden yüksek oranda şeker tüketen insanların vücut yağ yüzdeleri çok yüksektir. Vücut insüline karşı bir direnç oluşturduğundaysa insülin bu görevlerine doğru düzgün yerine getiremediği için pankreastan salgılanma miktarı sürekli artar ve vücut için engelenemez bir yağlanma söz konusu olur. Bu olay özellikle zayıflama diyeti yapan kişilerde kilo verememe, yağdan kilo kaybedememe veya çok yavaş kilo vermeler olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsülin direncinin oluşmasının sebeplerinin başında genetik özelliklerin yer almasının yanı sıra, göbek bölgesindeki yağlanma direnci arttırmakta ve buda bireylerde kilo alma ve insülin direnci konusunda kısır döngüsü yaratmaktadır. Yağlanan kişide insülin direnci oluşur, insülin direnci yağlanmayı arttırır ve kilo kaybını yavaşlatır. Yani kilo vermekte zorlanılır zorlandıkça insülin direnci yüksek kalır.

Öncelikle hedef insülin direncini kırmak olmalıdır. Peki bu nasıl yapılır;

 • Düzenli ve sağlıklı bir beslenme planı ve hareketli bir yaşamla
 • Karbonhidrat içeren besinleri belli miktarda sınırlayarak. Özellikle glisemik indeksi yani kan şekerini yükseltme hızı fazla olan besinlerden uzak durarak (beyaz un, şeker, nişasta, pirinç ve işlenmiş paketlenmiş hazır ürünler)
 • Spor yaparak (özellikle karın bölgemizi çalıştıracak mekik, plates vb)
 • Günde 2-2,5 lt. su tüketerek
 • Ara öğün yaparak kan şekerini belli bir seviyede tutarak
 • Sabah kahvaltısını atlamayarak
 • Kilo verme sürecindeysek bu sürenin uzunluğundan pes etmeden insülin direnciyle mücadele etmek gerekir.

Ancak unutmamak gerekir ki beslenmemizi ve spor hayatımızı düzene soktuğumuz halde bu direnç kırılamıyorsa mutlaka bir endokrin uzmanına gidilerek ilaç tedavisine başlanmalı ve insülin direncinin metabolizmamızda yaratabileceği hasarları engellemek adına ilaç tedavisi uygunlanmalıdır.

Slimming Center – Beslenme Uzmanı


Related Articles

BAŞARI HİKAYESİ – SEMRA ŞAKAR

BAŞARI HİKAYESİ – SEMRA ŞAKAR SEVGİLİ  Slimming Center çalışanları. Sizlere müteşekkir olduğumu belirtmek istiyorum. 4 yıl gibi bir zaman diliminde

DİYET ÜZÜMLÜ KURABİYE

2 su bardağı kepek unu 2 su bardağı un 1 paket kabartma tozu 2 yemek kaşığı sıvı yağ 1 yumurta

KANSERDEN KORUNMA YOLLARI

Kanserden korunma yolları : Öncelikle İdeal vücut ağırlığı korunmalıdır. . Kanserden korunmak için beslenirken diyetle alınan yağ miktarı enerjinin %30′ unu;

1 comment

Write a comment
 1. Melike Karasu
  Melike Karasu 7 Ekim, 2015, 13:20

  İnsülin direnci hastalığı, genetikmidir ?

  Reply this comment

Write a Comment

<