KİLO ALMAMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ

KİLO ALMAMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ

kilo-almamak-icin-neler-yapmaliyiz

*Yaşımıza, sağlığımıza, günlük iş ve ev hayatımıza uygun beslenmeliyiz. Yani gün boyu oturarak çalışıyorsak yani hareketsiz yaşıyorsak, hiç aktivite yapmıyorsak az yemeliyiz. Bir günde yediğiniz kalorileri yakamadığınızda, bu fazla kaloriler vücudunuzda yağ olarak depolanır.

*Gazlı içeceklerden uzak durmalıyız. Bu içecekler çok fazla şeker , renklendirici, ve asit gibi bileşenlerden oluşur. Kalori ve şeker oranları çok yüksektir. 1 bardak  kola ortalama 110 kaloridir.

*Yediğimiz her yiyeceğin kalori içerdiğini unutmamalıyız. Her alınan fazla kalori vücutta yağa dönüşerek depolanır ve kilo alımına sebep olur. Kalorisi olmayan tek şey su dur.

* Kilo almamak için neler yapmalıyız, bol bol su içmeliyiz. Günde 12 bardak yani 3 litre su tüketmeliyiz. Su içme alışkanlığınız yoksa, suyun içine lezzet katıcı, tarçın, elma dilimi, limon dilimi, nane gibi ilaveler yaparak kendinize lezzetli sular hazırlayabilir ve böylece su içme alışkanlığı kazanabilirsiniz.

*Her fırsatta hareket etmeliyiz. Merdiven çıkmalıyız. Her gün 40 dakika tempolu yürüyüş yapmalıyız.

*Kendimizi çok uzun süre aç bırakmamalıyız. Çünkü 4- 5 saat aç kalan vücut, sonra yemek bulduğunda çok fazla yiyerek doyar. Aç kalan vücudun kan şekeri düşer. Aç kalan vücudun metabolizma çalışma hızı yavaşlar. Aç kalan vücut sonra yemek bulduğunda kendini korumaya almak için, yediğini yakmaz ve depolar.

* Kilo almamak için neler yapmalıyız Kalorisi yüksek, tatlı, yağlı, hamur işi, kızarmış yiyecekleri yemeden önce durun ve bir süre düşünün. Bunları yediğinizde alacağınız fazla kalorileri yakamazsanız kilo alırsınız. Çok yemek istiyorsanız yarım porsiyon yiyiniz ve o gün mutlaka 40 dakika yürüyüş yapınız.

*Hızlı yemek yeme alışkanlığınızdan kurtulunuz. Yemeğe başladıktan 20 dakika sonra beyne doydum sinyali ulaşır. 20 dakika içinde çok yavaş yiyerek ve iyice çiğneyerek daha az gıdayla doyabilirsiniz. Yavaş yemek yiyiniz.

* Kilo almamak için neler yapmalıyız Hiçbir şeyi paketinden yemeyin. Mutlaka sayılı veya ölçülü miktarda bir tabağa koyarak yiyin. Böylece kontrol sizin elinizde olur. Fark etmeden paketin dibini bulmazsınız.

Örneğin, cips, bisküvi, kraker, dondurma, şeker, çikolata gibi atıştırmalıkları paketinden yerseniz ne kadar tükettiğinizi bilemezsiniz ve  çok fazla kalori alırsınız.

*Özel günler, kutlama günleri, partiler hayatın vazgeçilmez anlarıdır. Böyle özel günlerde kaçınılmaz olarak fazla yiyeceğiniz için, o özel günün öncesinde veya sonrasında mutlaka, daha az ve düşük kalorili besinler yiyerek ve aktiviteyi artırarak kilo almayı önleyebilirsiniz.

*Yemediğiniz yüksek kalorili tatlı, yağlı, kızartma gibi gıdalar, size kilo vermek, incelmek, güzelleşmek ve sağlık olarak geri döner bunu unutmayın.

Slimming Center & Endorfin Merkezi


No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

<