KİLO VEREBİLMEK İÇİN SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN

KİLO VEREBİLMEK İÇİN SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN

Zayıflama hapları

Kilo verebilmek için sağlığınızdan olmayın. Kilo fazlalığı görsel bir sorun olarak algılansa da aslında asıl tehlike sağlığınız üzerindeki olumsuz etkileridir.Sağlığınızı koruyabilmek adına kilo fazlalıklarınızdan kurtulmanız gerekir. Ancak kilo kaybetmek için yapılan yanlış uygulamalar sizi sağlığınızdan daha da uzaklaştırabilir. İnsan metabolizması, ihtiyaçları ve bunların karşılanma durumuna göre kendini ayarlayabilmektedir. Diyet yaparken metabolizmanın hızlanmasını da yavaşlamasını da beslenme şekliniz ve yaşam tarzınız belirler. Bu nedenle her şeyi doğru yapmak ileride sağlık sorunları yaşamamanız için çok önemlidir.

Genellikle yapılan yanlışlar;

  • Psikolojik olarak hazır hissetmeden diyete başlamak sizi başarısız kılar ve mutsuz olmanızı sağlar.
  • Bir diyet programına başlamadan önce,sağlık kontrolünden geçmeden ve kan tahlillerinizi yaptırmadan vücudunuzun ihtiyaçları doğrultusunda bir program hazırlatmadıysanız çok büyük bir risk alıyorsunuz demektir. Unutmamak gerekir ki her bireyin diyeti kendine özgü olmalıdır. Metabolizmanın ihtiyaçlarını ve fiziksel harcamaların karşılanması sağlıklı kilo vermek için çok önemlidir.
  • Karbonhidratı beslenme programınızdan tamamen çıkarmak bir süre sonra kan şekerinin çok düşük olmasına ve tatlı krizlerinin artmasına neden olacaktır. Ayrıca beyin fonksiyonlarında azalma, kas kaybı, kronik yorgunluk ve anksiyete sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ancak beslenmenizde yer alması gereken karbonhidratın çoğunlukla kompleks olmasına dikkat etmek gerekir.
  • Kilo verebilmek için sağlığınızdan olmayın. Zayıflama hapları ve çayları kullanarak kilo vermeye çalışmak sağlığınızda çok ciddi sorunlar yaratabilir. Araştırmaları insan üzerinde yapılmamış sağlık bakanlığından onaylı olmayan ilaçlar ölümle sonuçlanabilecek sağlık problemlerine neden olabilir. Ayrıca tansiyon, böbrek, karaciğer, sindirim sistemi ve kalp hastalıklarına sebebiyet verebilir.
  • Tek tip beslenerek ihtiyaçlarızı karşılamaktan çok uzak ve geçici kilo kaybına sebep olabilecek diyetlerden uzak durmanız gerekir.
  • Yanlış olduğunu düşündüğünüz bazı besinleri tamamen hayatınızdan çıkarmak hem diyetin sürekliliğini tehlikeye sokar hem de çıkardığınızbesine karşı olan ilginizin artmasını sağlar. Her şeyden tüketmek gerektiğini ancak miktarının ayarlanması gerektiğini unutmayın.
  • Aç kalmak, öğün atlamak ve ara öğün yapmamak metabolizmanızın yavaşlamasına sebep olarak harcadığınız enerjinin azalmasına ve kilo kaybının yavaşlamasına hatta durmasına sebep olabilir.
  • Aşırı spor yapmak özellikle uzun süre devam edemeyeceğiniz için metabolizmanızın düzeninin değişmesine ve kas kaybına sebep olabilmektedir.
  • Hızlı kilo vermek için uygulayacağınız her şey diyeti bıraktığınız dönemde daha fazla kilo almanızı sağlayacaktır. Yavaş verilen kilonun kontrolü çok daha kolay olacaktır.

Kilo verebilmek için sağlığınızdan olmayın.  Sonuç olarak zayıflamak, sağlık veya görsellik hangi sebeple gerekli olursa olsun doğru uygulamalarda bulunmak çok önemlidir. Unutmamak gerekir ki sağlığınızı koruyabilmek en önemli hedefiniz olmalı.

Diyetisyen Başak Gazdağ


No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

<