KİLO VERMEK İSTİYORUM

KİLO VERMEK İSTİYORUM

kilo vermek istiyorum

KİLO VERMEK İSTİYORUM

Kilo vermek istiyorum diyorsanız, öncelikle hedeflerinizi belirlemelisiniz.

Kilo fazlası olan kişiler genelde zayıflamayı şu sebeplerden dolayı istemektedirler.

•Fiziksel görünümü iyileştirmek

•Değişik kıyafetler giyebilmek

•Sağlıklı olmak

•Zinde olmak

•Kişiler arası ilişkileri iyileştirmek

•Kendine saygı ve güveni arttırmak

•Yaşamda değişiklik yapmak

1) Fiziksel Görüntünün İyileştirilmesi

Fiziksel görüntünün iyileştirilmesinin amacı diğerlerine daha çekici gözükebilme ihtiyacından veya arzusundan doğar. Kilo vermek genellikle, fiziksel görüntü ile ilgili tatmini arttırsa da bazen gerçekleşmeyebilir.Bu bakış açısı problemin kilodan değil de kiloların nasıl algılandığının anlaşılmasından doğar. Bununla birlikte kilo vermek tek çözüm değildir. Bir başka çözüm de kilo kaybına olan yaklaşımlardır. Aşırı kilonun her zaman çirkinlikle özdeşleşmeyeceği, hangi kiloda olunursa olsun güzel görünebilmenin mümkün olacağını unutmamak gerekir.

2) Kıyafet Tercihini Çeşitlendirebilme

Kilo vermek istiyorum diyenlerin pek çoğu istedikleri kıyafeti giyemedikleri için mutsuz oluyor. Bu genelde sık karşılaşılan bir hedeftir ve daha çekici gözükebilme arzusundan kaynaklanmaktadır. Kilo kaybı insanların kıyafet konusundaki seçeneklerini artırmalarına yardımcı olur. Çoğu kişi tedavi süresince yeni kıyafetler almayı erteler. Bunun nedeni de kilo verince daha küçük bedendeki elbisenin içine girme ümididir. Oysa kilo verirken de yeni kıyafetler alınabilir. Yapılan yenilikler hem güçlü bir moral kaynağı olabileceği gibi hem de diğer kişilerden olumlu geribildirim duymayı da sağlar. Benzer uygulamalar, saç değişikliği, hanımlar için makyaj yapmaya başlamak gibi görüntünün diğer kısımları için de yapılmalıdır. Bu çabalar kişinin kendini ne kadar kabul ettiği ile ilgili güzel işaretlerdir.

3) Daha sağlıklı olmak

Yemek seçimi ve aktivitedeki değişiklikler ile birlikte oluşan kilo kaybı sağlık üzerinde pozitif etkiler yaratacaktır. Uzmanlar tarafından %10’luk kilo kaybı nın sağlık üzerindeki olumlu etkileri hakkında bilgilendirme yapılması kişilerin sağlık konusundaki olumlu değişimleri net bir biçimde anlamalarına yardımcı olur.

4) Zinde olmak

Kilo verme motivasyonlarından biri de zinde olmak ve performansı yükseltmektir. Kilo problemi yaşandığında günlük yapılan aktivitelerde çocuklarla oynamak, merdivenleri çıkmak gibi zorluk yaşanır. Aktif bir hayat tarzı verimi arttırır, duygusal ve sosyal olarak da kişinin kendini iyi hissetmesine yardımcı olur. Kilo vermek istiyorum diyen kişilerin pek çoğu fazla kilonun, hareketlerini çok kısıtladığını söylemektedir.

5) Kişilerarası ilişkileri iyileştirmek

Kilolu olmak bazen sosyal anlamda içe çekilmeyi beraberinde getirir. Gerçekte kiloların sosyal anlamda içe çekilmeyle doğrudan bir bağlantısı yoktur. Eğer öyle olsaydı kilolu hiçbir kişinin iyi bir ilişkisi veya arkadaşı olmazdı. Önemli olan kişinin kendine verdiği değer ve kendini algılayışıdır. Sosyal ortamlara girildikçe aslında kilonun çok da önemli olmadığı görülecektir. Belki ilk dakikalarda bu konular konuşulsa bile sonrasında konuyu değiştirmek ve istenmeyen sözlere maruz kalmamak yine kişinin kendi sınırlarını koruyabilmesi ile ilgilidir.

6) Kendine saygı ve güveni artırmak

Bunlar karmaşık hedeflerdir. Kendine saygı ve kendine güven problemi temel, kronik ve genel negatif benlik değerlendirmesinden kaynaklanabilir. Bu alanda daha az problemli olan kişiler genellikle daha iyi sonuçlar alabilirler. Özellikle fazla yeme üzerindeki kontrolün artması, kilo kaybı, artmış aktivite derecesi, bedenin biçimi ile ilgili memnuniyetin fazlalaşması kişinin değerlendirmesini olumlu yönde etkiler.

7) Yaşamda Değişiklikler Yapmak

Bazı kişiler kilo verince yaşama bakış açılarının değişmesi ile ilgili planlar yaparlar. Genellikle bu değişiklikler kilo verme başarılana kadar bekletilir. Örneğin; iş değişimi, mutsuz bir ilişkinin bitirilmesi gibi. Fakat bu tip problemler ile kilo kaybı ve kilo korunmasından bağımsız olarak çalışılmalıdır.

Slimming Center & Estetik – Bağdat Caddesi – Kadıköy


Related Articles

ASLI K.OĞLU – BAŞARI HİKAYESİ

Ekonomi okumak için  5 yıl Amerika’da kaldım. 57 kg olarak gittim. Döndüğümde 97 kiloydum, tam 40 kilo almıştım.  Sürekli düzensiz

ZAYIFLAMAK İÇİN

Zayıflamak için öncelikle yeme davranışınızı kalıcı olarak değiştirmeniz gerekir. Sabah kahvaltı etmeden işe gittiniz ve öğlen yemeğine çok aç karınla

PİLATES VE DİYET

Pilates yaparken beslenme Pilates yaparken beslenmenizde dikkat etmeniz gerekenler : – Pilates yemekten hemen sonra, tok karna veya 4-5 saat

No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

<