SELÜLİT ÖNLEYİCİ DİYET

SELÜLİT ÖNLEYİCİ DİYET

c vitamin

Selülit oluşumunda kişinin  genetik yapısı, olumsuz yaşam koşulları, düzensiz beslenme ve hormon bozukluklarının etkili olduğu bilinir. Lenf dolaşımının bozulması sonucunda yağ hücrelerinde oluşan yapı bozukluğu nedeniyle ortaya çıkar. Kişiye özel selülit önleyici diyet uygulandığında mutlaka azalma görülür.


Selülitlere karşı önlem almak istiyorsanız ; öncelikle tuzu azaltarak, hazır besinleri hayatınızdan çıkartmalı ve potasyum alımını arttırmalısınız. Kuru kayısı, kuru erik, incir ve muz yiyin. Kaliteli proteinler alın ve sebze ve meyvelerin gücüne inanın. Kuş üzümü, çilek, böğürtlen, portakal, greyfurt ve yaz aylarında şeftali ve kavunu mutlaka hayatınıza sokun. Kepekli ve yulaflı tahılları ve kepekli unlarla yapılmış besinlerin tüketimini arttırın.

Kahve, çay, kolalı, gazlı ve kafeinli içecekleri içmeyin. Ayrıca ağrı kesicilerden mümkün olduğunca uzak durun. Bisküvi, şeker, çikolata ve dondurma gibi yağ oranı çok yüksek ürünleri tüketmeyin.

Organik sebze ve meyvelerle beslenmek, selülit diyetinde toksinlerin vücuttan atılması için en doğru ve en sağlıklı beslenme şeklidir. Ananas, kivi, limon ve portakal; C vitamininden zengin oldukları için önemlidir. Sebzelerden de havuç, kereviz ve enginar ayrıca önem taşır. Balık iyi bir protein kaynağı olarak mutlaka beslenmemizde olamalıdır ve hafta da 2 kere tüketilmelidir.  Brokoli ve Brüksel lahanasıyla koyu yeşil yapraklı sebzeler selülit oluşumunu engeller.  Ayrıca, soya eti ve soya fasulyesi de lenf dolaşımını düzene sokarak selülitlerin oluşmasını önleyicidir..

Sakatatlar ve sucuk, salam, sosis gibi şarküteri ürünleri ve karides, kalamar gibi  deniz mahsüllerinin yağ oranları ve kolesterol oranları yüksektir.  Bu ürünler yüksek yağ ve kolesterol içerdikleri için,  lenf dolaşımını bozarak selülite sebep olur. Yağ oranı yüksek besinler ve özellikle kızartmalarda selülit için çok tehlikelidir. Zeytinyağlı besinlerde bile aşırı yağ kullanımı selülit yapar. Salamura gıdalar ile koyun peyniri, eski kaşar ve tulum peyniri gibi çok yağlı peynirlerle sosis, sucuk ve salam gibi işlenmiş et ürünleri selülit oluşumunu artırır.  Su tüketiminin az olması veya aşırı derecede çay-kahve tüketmek, alkol almak, asitli içecekler içmek ve siyah çay tüketmek de selüliti artırır.  Selüliti önlemek için her gün mutlaka 2- 3 litre su içmek gerekir.

Selülit önleyici diyet, doğru beslenme, sağlıklı kilo kaybı ve düzenli sporla ( tempolu yürüyüş veya yüzme) bir ayda bile selülitlerinizin fark edilir oranda azaldığını görebilirsiniz.

www.endorfinmerkezi.com


3 comments

Write a comment
 1. Gülümser Kural
  Gülümser Kural 17 Ağustos, 2016, 23:24

  Bacak bacak üstüne atmak selülite sebep olur mu ?

  Reply this comment
  • Diyetisyen
   Diyetisyen Author 27 Ağustos, 2016, 18:28

   Merhabalar. Evet bacak bacak üstüne atınca bacaklarda kan dolaşımı bozulur ve bu selülite sebep olur. Selülit oluşumunu önlemek için, gün içinde fırsat bulunca ayaklarınızı uzatın. Ayakta sabit kalmak yerine, sürekli hareket etmek , yürüyüş yapmak, yüzmek çok faydalıdır. Gece yatarken ayaklarınızın altına yüksek bir yastık koymak faydalıdır. Bacaklarda kan dolaşımını hızlandıracak hareketler faydalıdır.

   Reply this comment
 2. Diyetisyen
  Diyetisyen Author 27 Ağustos, 2016, 18:38

  Evet sürekli olarak, bacak bacak üstüne atmak kan dolaşımını bozar ve buda selülit oluşmasına sebep olur.
  Gün için de fırsat buldukça ayaklarınızı bir sehpaya uzatarak oturmak.
  Gece yatarken ayakların altına yüksekçe bir yastık koymak. Bacaklarda kan dolaşımını hızlandıracak egzersizler ve yürüyüş yapmak çok faydalıdır.

  Reply this comment

Write a Comment

<