SÜREKLİ YEME İSTEĞİ

SÜREKLİ YEME İSTEĞİ

surekli-yeme-istegi

Sürekli Yeme İsteğini Ortadan Kaldıracak Davranışlar

Kalorisi yüksek ve şişmanlatan gıdaları ( tatlılar, cips, şeker, bisküvi, hamur işi börek, kurabiye gibi pastane ürünleri ) hiç satın almayın ve evinize sokmayın.

Mutfakta yiyecekler çok göz önünde olmamalı. Yiyecekler, görülmeyecek şekilde dolap içinde olmalı. Çünkü mutfağa girdiğinizde karnınız tok bile olsa görünce aklınıza yeme isteği düşer.

Dışarıda bir restoran ta yemek yerken, yemek öncesi gelen ekmek ve zeytinyağı gibi, şeyleri garsonla hemen geri gönderin ve sadece yemeğinizi yiyin. Böylece karbonhidrat  tüketimi azaltabilirsiniz.

Markete giderken önceden alış veriş listesini yapın ve yanınıza kredi kartı almayın. Listeye yetecek kadar para alın. Böylece gereksiz abur cubur almamış olursunuz.

Sürekli yeme isteğini geciktirme yolları

Yemek yerken ara verin. 3- 4  dakika  masada birlikte yediğiniz kişiyle konuşun sohbet edin.  Çünkü üç dört dakika yemeğe ara vermek, iştahınızı baskılar. Pek  çok insan yemek yerken ara verince, yemeğe geri döndükten sonra kalan yemeğini bitiremez. Çünkü doygunluk hisseder ve iştahı kaçar.

Yemek tenceresini yemek masasına getirmeyin. Mutfakta yemeğinizi tabağa koyarak masaya oturun. Tencere masada olursa doymadığınızı sanarak, yine yemek almak istersiniz.

Yemek tabağınızı en küçük tabaktan seçin. Küçük bir tabak, az yemekle dolar. Böylece 1 porsiyon yemek yemiş olursunuz.

Yemeğin yağı fazla ise yemeğin yağını süzdürerek ayırın ve yağsız kısmını yiyin. En yüksek kalori yağ dadır. 1 gram yağ  : 9 kaloridir.

Yeme isteği duyduğunuzda önce su için. Pek çok insan açlık duygusu ile susuzluk duygusunu karıştırır.

Çok iştahlı ve Sürekli yeme isteği içindeyseniz,  Su içmek fazla yemenize ve kalori almanıza engel olur. Çünkü mide su ile dolar ve tok hissedersiniz. Yemek öncesi ve yemek sırasında su için.

Markette veya pazarda meyve satın alırken, her zaman en küçük boy meyveleri seçin. Bir porsiyon meyve ortalama bir mandalina boyutunda olmalıdır. Büyük bir portakal  veya büyük bir muz aslında 2 porsiyon meyvedir. Meyveler doğal vitamin deposudur. İnsan vücudu için çok faydalıdır, fakat günde      2 -3 porsiyon yeterlidir. Daha fazlasını yerseniz meyve şekeri früktoz, size kilo aldırır.   

Sürekli yeme isteği içindeyseniz, kendinizi oyalayacak bir uğraşı bulun. İnsan yoğun çalışırken aklına yemek fikri gelmez. Kitap okuyun, yürüyüşe çıkın, bir hobi edinin ve hobinize vakit ayırın.

Online diyetisyen ile zayıfla 


No comments

Write a comment
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write a Comment

<