ZAYIFLAMA ÖNERİLERİ

ZAYIFLAMA ÖNERİLERİ

zayflama nerileri

ZAYIFLAMA ÖNERİLERİ

* Kalıcı ve sağlıklı fazla kilolardan kurtulmak  için, hem gündelik kalori tüketiminizi azaltın, aynı zamanda gündelik harcadığınız enerji miktarını artırın.  Yalnızca gıda kısıtlamasıyla zayıflamak zordur, nedeni  diyete başladıktan bir zaman sonra düşük kalorili beslenmeye alışan vücut metabolizma hızı yavaşlar ve kilo verme hızı düşer.

* Kalıcı zayıflamak için, hayat tarzınızı değiştirin.  Zaman yetersizliğinden,  hiç spor yapamayan kişiler gündelik yaşamın içerisinde hareketli olarak,  her gün otuz dakika yürüyüş yaparak, gideceğiniz yerden bir durak önce inip yürüyerek, her yerde  ilk 2 katı merdivenle çıkarak hayatlarına hareket katabilirler. Unutmayın ki 4 basamak = 1 kaloridir.  Ofiste masanızda otururken 30 defa karnınızı içeriye çek ve bırak ve 30 defa kalça kaslarınızı kas ve   gevşet hareketi yapabilirsiniz. Öğlen yemek arasında  iş veya okul  çevresinde 15 dakika yürüyüşler yapabilirsiniz. Bunları hayat tarzınız haline getirir ve daima uygularsanız, ince ve formda bir vücuda sahip olursunuz.

* Zayıflama önerileri ; fazla kilolarınızı daha doğrusu fazla yağlarınızı vermek istiyorsanız kesinlikle, sabah kahvaltı, öğlen, akşam yemek ve aralarda en az 2- 3 ara öğün yemelisiniz. Hiçbir zaman öğün atlamayın.  Vücudu uzunca süre aç bırakmak ve bu durumu hep yapmak, uzun açlık süreleri metabolizma hızını yavaşlatır. Kahvaltı etmeden güne başlamayın. Genelde de öğlen ve akşam yemeklerinizi aynı saatlerde yemeye dikkat çalışın. Uzunca aç kalmalarda açlık kan şekeri düşer ve metabolizma yani kalori yakma hızı yavaşlar.  

* Zayıflama önerileri ; Ara öğünlerde, çok acıktığınızda ya da bir şeyler atıştırmak istediği duyduğunuzda, bu isteğinizi bastırma ya da geçiştirme yapmayın. Hemen, kalorisi düşük ve tok tutan ara öğünler yiyin… Mesela ara öğün olarak; yarım yağlı veya yağsız yoğurt, süt,  meyve, salatalık,  domates veya kuru meyveler olabilir. Tam tahıllı ekmek ve bir parça peynir olabilir. Tam tahıllı gevrekler ve müsli gibi gıdaları yiyebilirsiniz ve bunları yedikten hemen ardından üst kısmına derhal 2 bardak su içmelisiniz. Bununla birlikte ara öğün olarak yiyeceğiniz bu lif oranı yüksek gıdalar hem sizde tokluk duygusu sağlar,  vitamin,  mineral açısından zengindir, metabolizma hızını artırır, önümüzdeki öğünde fazla yemenize mani olur. Şayet ana öğünlere aşırı aç oturursanız, çok fazla yemek yersiniz.

* Zayıflama önerileri ; Şayet uzunca bir süredir durmadan kilo alıyorsanız, zayıflama diyetine başlamadan önce  3- 4 ay hiç kilo almadan kilonuzu sabit tutmaya çalışın.  En az 3 veya 4 ay aynı kiloda kalmayı başarırsanız,  bu sürenin sonunda zayıflama diyetine başlayın.

* Zayıflama önerileri ; zayıflama diyetine başladığınızda vücut önce fazla suyunu da kaybettiği için ilk hafta fazla kilo vermiş görünür. Sonraki hafta kilo verme hızı yavaşlar. Bu durum moralinizi bozmasın çünkü bu normaldir.  Amacınız zayıflamak değil fazla yağlarınızı vermek olmalıdır. Vücutta ki fazla yağlar çabuk gitmez, çabuk giden şey vücut suyu ve kaslardır. Yağ vermek için de sabırlı olmak gerekir. Ayrıca şunu bilmelisiniz ki çabuk giden kilolar, çabuk ve fazlasıyla  geriye döner.  Oysa yavaş verilen kilolar kalıcıdır. Haftada 500 veya 700 gram yağ vermek sağlıklı ve başarılıdır.

Gülten Özbek

Slimming Center & Estetik – Bağdat Caddesi – Kadıköy 


Related Articles

ORUÇ TUTARAK ZAYIFLANABİLİR Mİ?

  Oruç tutarak zayıflanabilir mi? Uzun süreli açlık; metabolizmamızda yavaşlamaya neden olması ve düzensiz ve yetersiz beslenmeye neden olduğundan özellikle

PİLATES VE DİYET

Pilates yaparken beslenme Pilates yaparken beslenmenizde dikkat etmeniz gerekenler : – Pilates yemekten hemen sonra, tok karna veya 4-5 saat

OMEGA 3

OMEGA 3 Omega-3 bir yağ türüdür (Alfa linolenik asit) Vücut tarafından yapılamayan ve dışarıdan besinlerle alınması gereken doymamış yağ asitlerinden

2 comments

Write a comment
 1. Ergun Güçlü
  Ergun Güçlü 25 Mayıs, 2015, 21:27

  Ofiste aralarda acıktıkça sürekli bisküvi yer ve kola içerdim… Çalışmaya başladıktan 3 yıl sonra 13 kilo aldım.

  Reply this comment
 2. diyetisyen Nurdan Çeliktaş
  diyetisyen Nurdan Çeliktaş 7 Ekim, 2015, 13:15

  ara öğün yapılmalıdır ama kalorisi düşük ve tok tutan besinler tercih edilmelidir.

  Reply this comment

Write a Comment

<